Květen 2018

Maturita 3.-Český jazyk

30. května 2018 v 8:00 | Another |  Maturita 2018

Dneska se podíváme na český jazyk.

Na rozdíl od didaktického testu z matematiky, český jazyk je rozdělen do tří částí.
-První písemná práce, slohovka, se psala 11.4., takže o dost dříve než byly ústní zkoušky. No témata byla zvláštní, foodfestival, piráti z karibiku, lord voldemort... Ja jsem si vybrala úvahu na téma "Může být obdivuhodný i zdánlivě obyčejný život?", což vim, že se zdá být těžké vybrat si zrovna úvahu, ale věžřte mi, že pro mě je úvaha tak jednoduchá, jako pro jiné třeba právě vypravování.
-Didaktický test z českého jazyka nebyl těžký, ale byl plný zajímavých věcí. Asi každý na internetu slyšel o Rumcajsovi s Cipískem, oponě z Národního divadla, atd. Další vtipná věc je, že většina lidí měla špatně otázky Ano/Ne, kvůli výchozím textům, které se nedali moc pochopit.
-Ústní zkouška. Ta se skládá z uměleckého textu a neuměleckého. Umělecký text je úryvek z jedné z 20 knih, které si vyberete podle kánonu vaší školy. Můj seznam se skládal z takových běžných knih a zdál se mi, že umím všechno, ale v tu chvíli kdy jsem tam došla, mi došlo, že nevím nic o životě Viktora Dyka a o jeho generaci Anarchističtích buřičů. Takže jsem se modlila, abych si nevytáhla Krysaře... No nebudu vás napínat, vytáhla jsem si Krysaře. Naštěstí jsem uměla knihu perfektně a rozbor neuměleckého textu taky. Dokonce jsem něco řekla i k autorovi a i pár představitelů té oné generace. Takže jsem nakonec odešla s výsledkem 28/28.

Upřímně největší stres je, když jste na tom potítku a píšete tam něco i v době kdy už máte jít na zkoušku. Pak samotná zkouška vám uteče jak nic. Mě to ani nedošlo když už byl konec.

Tak a zítra angličtina (v mém případě školní angličtina).

Maturita 2.-Matematika

29. května 2018 v 8:00 | Another |  Maturita 2018

Matematika

Mojí první zkouškou byla státní matematika, takže jenom didaktický test.
A ted si povíme něco málo o tom, jaké to bylo. Když se budete chtít podívat na to, jak vypadal konkrétní test, existují stránky se všemy didaktickými testy, stačí si pohledat.
Moje zkouška začínala v 8:00, což bylo lepší, než kdyby to bylo odpoledne, protože hned jak vstanete, musíte jít a neřešíte stres. Nebyl čas se stresovat a až když zkouška začala, tak to většině z nás došlo.
Když jsme dostali papíry, kalkulačku a tabulky, bylo to najednou jako rána z čistého nebe. Najednou řišel stres.
Upřímně některé úlohy byly jednoduché, ale byly tam i takové, u kterých se člověk chytal za vlasy.
Počítání mokré části sklenice na martiny, nebo počítání nějakých dlaždiček, no bylo to zajímavé.
Horší byly pocity po testu, každý jsme si vzájemně říkali co jsme tam psali a jak jsme říkali různé odpovědi, přineslo to trochu stresu. Našěstí matematika byla za mnou a zjistila jsem 14 dní na to, že mám za 3, sice to není ideální výsledek, ale prošla jsem a to je to co je u maturity důležité. Nikdy se už nikdo nebude pídit po tom, jaké známky na maturitním vysvědčení jsou.
To je pro dnešek vše a zítra se podíváme na český jazyk.

Maturita 1. Pocity před zkouškou

28. května 2018 v 8:00 | Another |  Maturita 2018

Maturitní zkouška už je oficiálně za mnou, teď se ale podíváme zpět na týden hrůzy.

Nyní budou pár dní vycházet články na téma MATURITA. Je to spíš pro lidi, co třeba nematurovali a neví jaké to je, nebo pro budoucí maturanty.

Pocity z mturitní zkoušky
Já jsem měla to štěstí/smůlu, že jsem maturovala ve středu, takže si nejdříve povíme něco o pondělí a úterý.
V pondělí jsme měli oficiální zahájení maturit v 7:00 ráno. V tu chvíli jsem poprvé pociťovala nervozitu z toho, že už nemám tolik času a ještě jsem se nebyla u všeho moc jistá. Po škole jsem se spolužačkou, která maturovala ze stejných předmětů, jeli se společně učit do kavárny do města. Projeli jsme si všechny otázky a díky tomu jsme obě pocítily menší úlevu, že to zvládneme a maturity přežijeme. V úterý, den před zkouškou, jsem se neměla v plánu učit (den před zkouškou by se člověk neměl učit, aby si v tom neudělal zmatek). No nakonec jsem se učila. Ne tolik, ale opakovala jsem si věci co jsem ještě neměla úplně naučené (hlavně teda v informatice hardware). Jinak jsem už začínala pociťovat nervozitu, hlavně tedy mi přebíhal mráz po zádech, ale jinak v pořádku. A v den D, maturovala jsem až odpoledne, takže celé ráno se mi nedařilo najíst se. Prostě nešlo nic pozřít. Takže jsem jen vypila čaj na uklidnění a s sebou jsem si sbalila hořkou čokoládu (vřele doporučuji lidem co se stresují). Když jsem dorazila do školy, už na mě padal stres úplně, ale naštěstí jsme se spolužačkou museli jít nakoupit občerstvení pro komisi, takže jsme museli přestat myslet na tu maturitu. Ve 13:50 jsem šla na první zkoušku a v 16:00 na poslední.
Zítra vám řeknu jaké moje zkoušky byly, co jsem si vytáhla za otázky, jak moc jsem konkrétně tyhle uměla...