Základní rysy operačních systémů Windows

25. dubna 2018 v 8:00 | Another |  Maturita Informatika
Základní rysy operačních systémů Windows
Windows je v informatice označení pro několik různých operačních systémů od firmy Microsoft (největší softwarová firma na světě). Všechny mají grafické rozhraní, avšak liší se použitým jádrem, úrovní podpory multitaskingu i používanými knihovnami a účelem použití.
Historie Dva vývojové směry, firemní sítě+velcí uživatelé a uživatelé+samostatné počítačové systémy. DOC-diskový operační systém, první pokus Microsoftu. Windows 1.0 běh více aplikací současně, okna se nesmí překrývat, málo aplikací. W 2.0 možný překryv oken. W 3.0 program manager. W 3.1 odstranění chyb, TrueType fotny. W for Workgroups podpora sítě. W 95 32-bitový OS, nezávislý na systému DOS, zástupce, Technologie plug and play. W NT 4.0 New Technology, mohutnější OS pro náročné aplikace a servery, vyšší spolehlivost a ochrana dat. W 98 podpora USB sběrnice, vyšší stabilita, souborový systém FAT32. W 2000 víceuživatelský systém. W XP experience, home and professional verze, vrácení konfigurace o krok zpět, vylepšení UI. W Vista, W 7, W 8, W 10.
Charakteristika windows je OS s grafickým prostředím, ve kterém lze spouštět aplikace v rámci oken. Windows, jako každý operační systém, se sám spouští automaticky po zapnutí počítače a vytvoří tak pro uživatele prostředí pro další práci. Jednoduché ovládání takřka pouze pomocí myši (levé a pravé tlačítko), ale zároveň klávesnice (klávesové zkratky mnohdy urychlí práci). Všechny programy pracující ve Windows (tzv. aplikace) mají podobné ovládání a vzhled. Velké množství funkcí, které jsou spolehlivé a rychlé. Plug and play umí detekovat nový hardware a začne automaticky instalaci nového komponentu, spravují a poskytují prostředky (písma, tiskárny, Schránka…) jednotně pro všechny aplikace. Multitasking lze spustit více programů zároveň a přepínat se mezi nimi. Kooperativní multitasking-řízení si navzájem předávají jednotlivé procesy, je velmi zranitelný. Preemtivní multitasking-zdroje přiděluje OS, havárie jednoho procesu neznamená ukončení práce celého systému. Po startu počítače se na monitoru po určitém čase objeví vaše pracovní prostředí: hlavní lišta obsahuje Start a několik dalších informací, vpravo (čas, nastavení klávesnice…), je to něco jako dálkové ovládání vašeho počítače. Pracovní plocha prostor nad lištou, kde se mohou nacházet nejrůznější objekty (malé obrázky s popisem=ikony), něco jako deska na pracovním stole.
Ovládání systému aktualizace jsou většinou zautomatizovány, takže je uživatelům obvykle k dispozici nejaktuálnější verze Windows. Pracovní plocha obsahuje pozadí PP (slouží jako barevné pozadí pro odkládání ikon), malé obrázky-ikony (reprezentují tzv. dokumenty, programy a další funkční prvky), složky (žluté ikony-původní- obsahují skupiny jiných dokumentů a programů). Hlavní panel úzký pruh na dolní straně, obsahuje: Start ze kterého se rozvíjejí všechny hlavní příkazy a funkce, tlačítka reprezentují spuštěné programy a otevřené složky, stavové pole udávající čas, aktivní klávesnici a další možné parametry činnosti. Uživatel může vzhled a nastavení PP široce upravovat, ať už jde o pozadí, vzhled či manipulaci. Tento počítač hierarchická struktura celého systému, pevné disky, tiskárny, složky. Místa v síti řídí vztahy v počítačové síti, zobrazuje připojené počítače. Koš jediná povinná ikona na PP, lze do ní vyhodit dokumenty a pak definitivně odstranit. Dokumenty složka, ve které se často ukládají dokumenty z kancelářských programů. Prostřednictvím Ovládacích panelů provádět vlastní nastavení systému, klepnutím na příkaz Nápověda a odborná pomoc se zobrazí nápověda.
Příslušenství Windows systém Windows obsahuje nástroje, které lze využít při práci i zábavě v moderním prostředí vysokorychlostních komunikací. Zahrnují systémové nástroje, které umožňují snadno nastavovat a upravovat systémové prostředky, uživatele a skupiny uživatelů a plánovat systémové úlohy. Uživatelé mohou vytvářet dokumenty a obrázky, provádět výpočty, plánovat rozvržení času a uskutečňovat schůzky online se spolupracovníky. Je možné procházet sítí Internet nebo si zahrát některou z her. Pro relaxaci lze použít nástroje určené ke komunikaci a zábavě.
Poznámkový blok základní textový editor, pomocí něhož můžete zpracovávat jednoduché dokumenty nebo vytvářet webové stránky. Kalkulačka můžete použít ve standardním zobrazení pro jednoduché výpočty nebo ve vědeckém zobrazení k provádění složitějších vědeckých a statistických výpočtů. Wordpad slouží k vytváření a úpravám textových souborů, které obsahují formátování nebo grafiku, tento program se používá k základním úpravám textu nebo vytváření webových stránek. Příkazový řádek představuje uživatelské rozhraní, ve kterém uživatel s programy nebo operačním systémem komunikuje zapisováním příkazů do příkazového řádku. Na rozdíl od textového rozhraní a grafického uživatelského rozhraní nevyužívá myš ani menu a nedovede pracovat s celou plochou obrazovky.
Systémové nástroje
Vyčištění disku umožňuje uvolnit místo na pevném disku, prohledá jednotky a potom zobrazí dočasné soubory, soubory mezipaměti sítě Internet a nadbytečné programové soubory, které lze bez obav odstranit. Obnovení systému sleduje změny provedené v počítači a při zjištění zahájení změny vytvoří bod obnovení, pomocí Průvodce obnovením systému můžete vybrat bod obnovení, od kterého můžete obnovit dřívější stav počítače, kdy počítač ještě fungoval požadovaným způsobem. Defragmentace disku sjednotí fragmentované soubory a složky na pevném disku počítače tak, aby každý zabíral ve svazku jeden souvislý prostor, což vede k rychlejšímu přístupu systému k souborům a složkám a jejich efektivnější ukládání. Během slučování souborů a složek slučuje program Defragmentace disku i volné místo svazku a snižuje tak pravděpodobnost fragmentace nově vytvořených souborů. Mapa znaků umožňuje kopírovat a vkládat do dokumentů zvláštní znaky, jako například symbol ochranné známky, zvláštní matematické symboly nebo znaky ze znakové sady jiného jazyka. Internet Explorer/Edge základní internetový prohlížeč. Ovládací panely upravují nastavení počítače, účty, vzhled, zabezpečení, správa sítí, Software, Hardware.
Práce s průzkumníkem v programu Průzkumník Windows jsou zobrazeny soubory, složky a jednotky v počítači v hierarchickém uspořádání. Zobrazeny jsou také síťové jednotky připojené k písmenům jednotek v počítači. Program Průzkumník Windows umožňuje kopírovat, přesunout, přejmenovat a vyhledávat soubory a složky. Můžete například otevřít složku obsahující soubor, který chcete zkopírovat nebo přesunout, a potom tento soubor přetáhnout do jiné složky nebo jednotky. Zobrazení souborů a složek a práce s nimi je možná také na jiných místech v systému Windows. Klepnutím na složku v levém okně se v pravém okně otevřou podsložky a soubory.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama