Programové vybavení počítače a autorská práva

27. dubna 2018 v 20:00 | Another |  Maturita Informatika
Programové vybavení počítače a autorská práva
Software (též programové vybavení) je v informatice sada všech počítačových programů používaných v počítači, které provádějí nějakou činnost. Software lze rozdělit na:
1. systémový software, který zajišťuje chod samotného počítače a jeho styk s okolím.
2. aplikační software, se kterým buď pracuje uživatel počítače, nebo zajišťuje řízení nějakého stroje.
Software je protiklad k hardware.
Systémový software-umožňuje efektivní používání počítače. Firmware-program, který je uložen v hardware (již od výrobce)-BIOS-uložen na základní desce v paměti ROM, používá se hlavně při startu počítače pro načtení připojených hardwarových zařízení a následnému zavedení operačního systému, kterému je pak předáno další řízení počítače. Operační systém-spravuje počítač, vytváří prostředí pro programy Windows, Linux.
Aplikační software-umožňuje uživateli vykonávat nějakou užitečnou činnost. Ten můžeme dál členit do několika kategorií. Kancelářské balíčky obsahující textové editory, tabulkové kalkulátory, prezentační programy, databáze, atd. Verze zdarma je Open Office, placená verze Microsoft Office. Webové prohlížeče jsou programy, které umožňují uživateli přístup k internetu a práci s ním. Například Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox, Microsoft Edge. Grafické editoryvyužívané pro úpravu fotek, nebo tvorba vlastních grafických souborů. Rastrové editory-Verze zdarma je Malování ve Windows, placená Adobe Photoshop. Vektorové editory-Verze zdarma Zoner Callisto, placená Adobe Illustrator. Poštovní programy e-mailový klient, umožňuje vytvářet, přijímat, organizovat zprávy včetně příloh a zabezpečit před nevyžádanou poštou. Verze zdarma je Mozilla Thunderbird, placená Outlook. Antivirové programy se starají o to, aby v počítači nebyl tzv. škodlivý software. Ten se člení na malware (virus, který může poškozovat data, soubory nebo obecně software), ransomware (vyděračský software-zablokuje složky a následně žádá výkupné), spyware (špehovací software). Antivir zdarma je například Avast, nebo AVG, placeným Eset. Výukový software pomáhá ve výuce. Do téhle skupiny mohou patřit i Office, nebo elektronické učebnice. Zábavní software, tím spíše myslíme různé přehrávače filmů a videí, počítačové hry, atd. Mezi přehrávače patří například BSplayer, Windows Media Player… Počítačové hry jsou hry, které lze hrát prostřednictvím počítače, mají několik kategorií a několik platforem na kterých se dají hrát. Nejznámější platformou je Steam, kde uživatel nakupuje hry (licence k hraní) se značnými slevami. Je to jednodušší než kupovat každou hru v obchodě nebo licence na internetu. Steam nabízí hry od mnoha společností, například Ubisoft, Rockstar Games, nebo Sega. Hry dělíme na známé skupiny jako MMORPG (World of Warcraft), RPG (Diablo), Střílečky (First person, Third person), Strategie, Sportovní, Simulátory, Anventure, atd.
Každý program, když je zcela nový má verzi 1.0, pokud se vylepší, je ve verzi 2.0, pokud jde jen o dílčí vylepšení 1.1.
Autorská práva-SW je duševním výtvorem, nakládání s ním je upraveno především autorským zákonem. Hlavní rozdíl mezi zakoupeným SW a zakoupeným běžným výrobkem: Zakoupený výrobek-převod vlastnických práv na kupujícího, může volně nakládat s výrobkem. Zakoupený SW-udělená práva na užívání, ne práva vlastníka.
Práva a omezení licencí se dělí: Proprietární privátně vlastněné a kontrolované, ekonomicky přirozenější, uživatel nemá právo studovat nebo editovat zdrojový kód, každý produkt či výrobek má vlastní podobu licence, kupující potvrzuje přijetí licenčních podmínek při nákupu nebo instalaci (Microsoft). Dělení podle licencí: Licence pro instalaci na jednom PC-běžné pro software v krabicích v obchodech (PC hry). Licence pro jednoho uživatele-možnost instalovat na více místech, doma, práce (plánovací SW). OEM licence-dodáváno s novým HW, nižší cena, podpora u prodejce HW, ne výrobce SW. Multilicence-vývojářské nástroje, snižují cenu licence na jeden stroj. Public domain-autor se vzdává autorského práva, šíření zdarma i ve změněné formě. Dělení podle odměny autora: Adware-příjem přichází z reklamy šířené společně s produktem. Donationware-zaplacení softwaru je dobrovolné. Freeware-program je plně funkční zcela zdarma, může být omezen na nekomerční využití. Shareware-pořízení programu je zdarma, ale přístup ke všem funkcím či službám je dostupný po zpoplatněné registraci. Dělení podle stavu programu v okamžiku získání: Demo-omezená funkčnost, k předvedení programu. Orphanware/Abondonware-program již není vyvíjen či výrobce neexistuje. Trial-časově omezená funkčnost, slouží k demonstraci plné verze.
Otevřené-obvykle volný přístup ke kódu a jeho vylepšení, nezaručuje nutně svobodu užití, kladou důraz na vývoj, jedna licence obvykle pokrývá velké množství produktů. Dělí se podle kompatibility s GNU (general public licence-vznikla na základě filosofie svobodného SW): 1. Svoboda spustit SW za jakýmkoliv účelem. 2. Svoboda studovat jak program pracuje a editování SW. 3. Svoboda redistribuovat kopie. 4. Svoboda vylepšení programu a zveřejnění.
Svobodné-nejčastěji šířen pod GNU. Copyleft-zakazuje přidělávání omezení ke svobodnému SW. Není omezena možnost prodeje.
Zákony-V Česku je kopírování a šíření autorských děl bez povolení autora trestný čin, která se trestá odnětím svobody až na dvě léta (nebo na šest měsíců až pět let pokud pachatel konal ve značném rozsahu), nebo peněžitým trestem, nebo propadnutím věci. Ale je dovoleno vytváření jedné záložní kopie pro vlastní potřebu, v případě že není potřeba překonat účinnou ochranu proti kopírování.
Použití jiného autorského díla než programu či elektronické databáze pro vlastní potřebu je však v Česku legální i bez svolení autora. Tedy např. stažením filmu a jeho užitím pro vlastní potřebu není český zákon porušen, třebaže film je šířen v rozporu se zákonem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama