Počítačová grafika

27. dubna 2018 v 8:00 | Another |  Maturita Informatika
Počítačová grafika
Rastrový obrázek se skládá z malých "čtverečků" (dlaždiček), pro které se používá název pixely. Každý pixel může mít jinou barvu, čím více pixelů, tím lépe, pozor na velikost.Závisí také na tom, co plánuji s obrázkem dělat dále, jemnost pixelové reprezentace vyjadřujeme pojmem rozlišení.
Rozlišení PPI (pixel per inch),podle požadované velikosti obrázku mohu pak stanovit, kolik pixelů obrázek musí mít, aby ho bylo možno kvalitně zobrazit na vybraném výstupním zařízení, Monitor-70-100 PPI, Tiskárna
150-300 PPI.
Barevné modely
RGB složení red, green, blue. Čím více barev sečteme, tím světlejší je odstín, [0,0,0]-černá, [255,255,255]-bílá, 16 milionů barev, vydává světlo. Obrazovky, monitory.
CMYK-složení cyan, magenta, yellow, black. Čím více barev sečteme, tím tmavší je odstín, [255,255,255]-černá, [0,0,0]-bílá, pohlcuje světlo. Tiskárny.
HSV-barevný tón (Hue)-0°-360°, sytost (Saturation)-0 (bílá)-1 (spektrální barva), jas (Value)-0 (černá)-1 (bílá)
Barevná věrnost správné nastavení jasu a kontrastu na monitoru, nastavení barevné teploty monitoru (5000 K standardní bílé světlo, vyšší do modra, nižší do žluta), nastavení barevného podání obrazu pomocí grafické karty, upravení barev na tiskárně, "gama korekce" upravuji rozdíly v jasové křivce při zobrazování na monitoru
Gamma je exponenciální člen ve výrazu přiřazujícímu úrovni signálu (napětí) jas bodu na obrazovce (iluminace), gamma je obvykle rovná 2,5.
Kalibrační fotografie jsou fotografie, díky kterým můžeme správně nastavit nastavení našeho monitoru.
Barevná hloubka kolik barev dokáže zobrazit jeden pixel obrázku, kolik bitů připadá na jeden pixel (1 bit, 8 bitů-(256 barev) grayscale (šedá škála), 24 bitů (True Color)), více bitů na jeden pixel - větší paměťová náročnost.
Velikost obrázku závisí na počtu bodů obrázku a barevné hloubce, počet bodů horizontálně H, počet bodů vertikálně V a počet bytů na jeden bod P, H*V*P, např. rozlišení 1600x1200 (true color 3B/bod)=skoro 6 MB.
Rastrové grafické formáty
1. obraz uložen jako posloupnost pixelů-příliš velká datová velikost, formát BMP.
2. komprese obrazových dat
Neztrátová-informace o barvě se neztrácí, jen jsou zakódovány, formát GIF, PNG
Ztrátová-část informace je vypuštěna tak, aby oko nic nepoznalo, formát JPEG
JPEG-velká barevná hloubka, zmenšení velikosti souboru, ztrátová komprese, použiji-potřebuji malou velikost souboru, hodně barev.Nevýhoda-možné zhoršení kvality obrazu.Pozor na opakované ukládání.
GIF-standardní formát, obrázky na WWW-více barevných obrázků v jednom souboru, animované obrázky. Koprimace-hloubka 8 bitů, paleta. Použití-obrázky s omezenými barvami, mapy. GIF89-vytváření jednoduchých animací.
PNG-Portable Network Graphics, vytvořen již v roce 1996 měl nahradit chráněný GIF, formát neztrátový, barevná hloubka 48 bitů, umožňuje definovat průhlednost a průsvitnost, vynecháno v definici formátu místo na uložení pomocných dat, toho využily některé programy a mají png jako svůj nativní formát
Vektorové formáty obraz je zakódován do posloupnosti kreslících příkazů, postupným provedením těchto příkazů se vykreslí obraz, prevky vektorových obrázků jsou křivky, úsečky, oblouky, elipsy, písmena, atd. Nižší paměťové nároky, lze upravovat popis, vlastnosti-pozice, tloušťka, barva, rozměr, výplň, atd.

3D systémy-prostorové objekty a práce s nimi, viditelnost, stínování, povrchové vlastnosti objektů, pozadí… Rendering-fotorealistické zobrazení scény. Osvětlení scény-Bodový zdroj (světlo vychází z jednoho bodu-zářivka), Rozptýlený zdroj (rovnoběžné paprsky, slunce), Kuželový zdroj (reflektor).
Míchání a používání barev-barvy doplňkové (maximální barevný kontrast), tonální kontrast (světlé proti tmavým barvám), pravidla pro používání barev (studené x teplé, jasné x tmavé…)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sammael Van Nower Sammael Van Nower | Web | 27. dubna 2018 v 8:30 | Reagovat

Pěkný článek

2 whyihatemylife whyihatemylife | 11. května 2018 v 18:52 | Reagovat

[1]: dekuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama