Světová literatura do konce 18. století

2. března 2018 v 8:00 | Another |  Maturita Český jazyk

Světová literatura do konce 18. století

Epos o Gilgamešovi

-Nejstarší sumerský babylonský hrdinný epos,prolog+4 další části
Gilgameš (2/3bůh,1/3člověk) je líčen jako tyranský vládce, nutící své poddané k těžké práci na stavbě hradeb města. Obyvatelé žádají bohy o pomoc. Ti proto sešlou na zem polodivokého člověka Enkidua, jenž má Gilgameše přemoci. Původně protivníci se však stanou přáteli a vykonají mnoho hrdinských činů. Enkidu umírá v důsledku prokletí bohyně Ištar a aGilgameš, který pocítí strach ze smrti, se vydává hledat tajemství nesmrtelnosti. Bez úspěchu se vrací do města a poznává, že hradby, které dal budovat, chrání město před nepřáteli a jsou dílem, jež ho činí velikým a nesmrtelným.

Bible

Starý zákon: 1. Pět knih Mojžíšových (Genesis-Adam a Eva, Kain a Abel, potopa, Noemova archa, Josef, Babylonská věž, Abrahám a Isaac. Exodus-egyptské otroctví izraelského národa, narození Mojžíše, Mojžíšovo desatero. Leviticus. Numeri. Deuteronomium-Desatero božích přikázání), 2. Knihy historické (dějiny Palestiny-David a Goliáš, král Šalamoun, Královna ze Sáby, další historie židů, židovský národ v zajetí.), 3. Knihy básnické a mudroslovné (přísloví, píseň písní-píseň Šalamounova, Žalmy), 4. Kniha proroků
Nový zákon: 1. Čtyři evangelia (Matouš, Marek, Lukáš a Jan), 2. Skutky apoštolů (nejranější dějiny křesťanů), 3. Ostatní spisy (Epištoly), 4. Zjevení sv. Jana
Orientace v Bibli-"Kniha-Kapitola-Verš"

Homér

Legendární básník, asi 8. století př. n. l., slepý potulný zpěvák, autorství eposů nejasné.
Ilias-veršovaný hrdinský epos, asi 15 000 veršů, dělí se na zpěvy, desátý rok trojské války, spor mezi Agamemnonem a Achillem o zajatkyni, Achillův přítel Patrokles umírá v boji s Hektorem, Achilles zabije Hektora, mrtvolu Hektora dali Priamovi-Konec eposu.
Odysseia-veršovaný hrdinský epos, asi 12 000 veršů, dělí se na zpěvy, návrat Odyssea na Ithaku, 10 let bloudil po Středozemním moři, 7 let u nymfy Kalypso-Malta-Gozo, ztroskotal na ostrově Fajáků a králi vypráví, jak bloudil, Laistygonové-lidožraví obři, kouzelnice Kirké-proměna v prasata, podsvětí, Sirény, Skylla a Charybda-Messinská úžina, návrat na Ithaku, pobití ženichů, návrat k ženě Penelopě.

Ezop

Žil a Athénách, na ostrově Samos, propuštěný otrok, hodně cestoval, k jeho životu se vážou legendy, bajky-Vyprávěl ústně, zapsány dlouho po jeho smrti.

Sofoklés

Řecká literatura
Elektra-Sestra Oresta, dcera Agamemnona, chce pomstít otce a spolu s bratrem zabije matku a jejího nového milence.
Oidipus vladař-syn Thébského krále-nechal ho pohodit do hor, vychoval ho Korinský král, měl špatnou věštbu v Delfách, vyplnilas, zabil otce, vrátil se do Théb, uhodl hádanku Sfinx, oženil se se svou matkou, zplodil s ní děti, o ničem neví, do Théb přijde mor a on zjistí, že on je příčinou toho moru. Jeho žena/matka se oběsí a on se oslepí, aby se nemusel už dívat na to, jak jeho město trpí.
Antigona-boj o trůn po Oidipově vyhnání, oba bratři Eteoklés a Polyneiklés padli, thébský král Kreon zakázal pohřbít Polyneikla, ale Antigona se vzepřela a pohřbila ho, potrestána, zazděná, oběsila se.

Publius Ovidius Naso

Považován za nejnadanějšího římského básníka, populární, tvořil i ve vyhnanství,
1. Milostná poezie: Listy heroin (fiktivní dopisy žen mužům a milencům, postavy z mytologie, Penelopa Odysseovi, Ariana Théseovi, Médea Iásonovi), Umění milovat (rady mládeži), Léky proti lásce.
2. Mytologická poezie: Proměny (250 mýtických příběhů-hlavní motiv proměna, člověka ve hvězdu, zvíře, rostlinu, pavouka…, římské a řecké báje a historie, Prométheus, Deukalion a Pyrrha, Narcis, Pyramos a Thisbé, Nioba, Daidalos a Ikaros, Filémos a Baucis, Pygmalion, Arachné, Apollon, Dafné…)
3. Tvorba ve vyhnanství: Žalozpěvy (Tristia-elegie nad vlastním osudem, stesk po rodině a vlasti), Listy z Pondu (listy adresované jednotlivým přátelům).

Píseň o Rolandovi

Francie, hrdinské zpěvy-chensons de geste-písně o činech- z nich je píseň o Rolandovi, skutečná událost 778, Karel Veliký proti Saracénům, Karel se vracel ze Španělska do Francie, napadli je vojska ze zadu, kvůli zradě Gelenona, Roland odmítal zatroubit na Olifant (kouzelný roh) i přes to že posily potřebuje, rozhodne se bojovat a před smrtí zatroubí, tím varuje Karla Velikého a ti porážejí Saracény, Roland ale umírá. Karel nechal zrádce Gelenona rozčtvrtit.

Dante Alighieri

Psal italsky, renesance
Božská komedie-duchovní epos, úcta k antice, hl. hrdina je sám Dante, 3 části (Peklo, Očistec-průvodce Vergilius, Ráj-průvodce Beatrice), magické číslo 3 (3 části, 33 zpěvů, 3veršové sloky-terciny)

Francesco Petrarca

Italský básník, prozaik a myslitel, "otec humanismu", setkal se s Karlem IV.
Zpěvník-"Sonety Lauře", sonet- abba abba cdc ede, 366 milostných básní z toho 317 sonetu, filolog-dokonalý znalec jazyka

Giovanni Boccaccio

Renesanční básník a prozaik, Ital, přátelil se s Petrarcou
O životě slavných mužů (literární portréty světových velikánů), Život Dantův.
Dekameron (100 novel, rámcová kompozice, 10 mladých lidí uteklo z Florencie před morem a vypráví si příběhy)

Francois Villon

Francouzský básník, bouřlivý život, považován za prvního prokletého básníka, moderního básníka, psal villonskou baladu- 4 sloky,poslední kratší (říká se jí poslání), v každé sloce refrén
Odkaz (Malá závěť, Malý testament), Závěť (Velký testament), Balady v žargonu , Čtyřverší, Epitaf, Balada závěrečná, Balada na námět, jejž u svého dvora v Blois určil vévoda Orleánský.

Miguel de Cervantes (y Saavedra)

Španělský dramatik, spisovatel, básník, vězněn pro dluhy, voják
Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha-2 díly, parodie na rytířský román, 2 literární typy (don Quijote-slabý, idealista, snílek, rytíř. Sancho Panza-obtloustlý sedlák, realista), děvče Dulcinea, kůň Rocinante (herka), ze začátku don Quijote čte rytířské romány, chce to napodobit, zjistí že hrdinou není, prozře a umírá.

William Shakespeare

Nejvýznamnější anglický dramatik, 37 divadelních her, 154 sonetů, 2 epické básně, Stratford nad Avonou, připojil se ke kočovníkům, spolumajitel divadelní společnosti Globe
komedie: Komedie plná omylů, Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské, Mnoho povyku pro nic…
tragédie: Romeo a Julie, Hamlet kralevic dánský, Othello mouřenín benátský, Král Lear, Macbeth
tragikomedie a romance s pohádkovými motivy: Cymbelín, Zimní pohádka, Bouře

Moliére

Jean Baptiste Poquelin, francouzský dramatik, nejdřív Slavné divadlo-neprosperovalo, pak člen kočovného divadla na venkově, divadelní společnost na dvoře Ludvíka XIV., kritizoval- satirické divadelní hry, zemřel na jevišti
Lakomec (Harpagon- literární typ lakomce), Zdravý nemocný (Hypochondr Argon), Misantrop (autobiografické dílo, znechucen životem, nemá rád lidi)

Daniel Defoe

Spisovatel, obchodník, představitel novoklasicismu, považován za zakladatele anglické špionážní služby
Moll Flandersová-těžké protloukání životem Moll, vdává se aby měla peníze, krade, nakonec zjistí že má po matce peníze…
Život a podivná dobrodružství Robinsona Crusoa, námořníka z Yorku-Robinson a Martin->Londýn, ztroskotají, dostanou se tam jinou lodí, Robinson začne pracovat, popluje do Afriky, piráti ho unesou, Xury a on utečou a on ztroskotá, sám na ostrově domorodých kanibalů- seznámí se s Pátkem (přítel domorodec)

Jonathan Swift

Z Irska, největší satirik své doby-útočné články
Gulliverovy cesty-fantastický, alegorický a satirický román, kapitán Lemuel Gulliver, země Liliput, země obrů, létající ostrov Laputa, země ušlechtilých koní-Jahuové (Jejich sluhové)

Voltaire

Francois Marie Arouet, historik, filosof, dramatik, básník, vězněn v Bastile za satirickou tvorbu proti králi, jeho knihy zakázané
Candide-filosofická povídka, kritika, putování morálně čistého mladíka, hledajícího štěstí. Naráží však na tvrdost absolutistické moci a prodejnost soudů

Johann Wolfgang Goethe


Německý básník, prozaik, dramatik, politik a vědec, čelní představitel hnutí Sturm und Drang (Bouře a vzdor), vztah s Charlottou von Steinovou, po rozchodu jel do Itálie, cestoval do Čech (poslední láska- Ulrika von Levetzow)
Faust-Dvoudílná veršovaná tragédie, sázka ďábla a boha o duši Fausta
Utrpení mladého Werthera-Dvoudílný milostný román s tragickým koncem,román v dopisech, wertherovská horečka (styl oblékání, sebevraždy), Werther se seznámí s Lottou, do které se zamiluje, ta se však vdá za Alberta, Werther odjíždí z Wahlheimu, ale vrací se za Lottou, jeho sebelítost a smutek ho dovedou až k sebevraždě.
dramata:Ifigénie na Tauridě,Torquatto Tasso
básně, balady:Prométheus, Král duchů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama